Katapla, czyli egotyczne drzewo do ogrodu – jak uprawiać je w Polsce

Zielone drzewo katalpa z długimi zielonymi kwiatami

Czasem zdarza się, że w ogrodzie mamy bardzo sporo wolnego miejsca i nie bardzo wiemy co z nim zrobić. Zazwyczaj dobrym pomysłem okazuje się posadzenie czegoś większego. Takim pięknym okazem do zagospodarowania przestrzeni może być katalpa, piękne i okazałe drzewo ozdobne. To prawda, jest egzotyczne. Ale doskonale czuje się w polskich warunkach.

Czym dokładnie jest katalpa? Czym się charakteryzuje? Jak uprawiać i pielęgnować ją w Polsce? I co jeszcze warto o niej wiedzieć? Na wszystkie te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Katalpa – ogólna charakterystyka

Inna nazwa katalpy to surmia bignoniowa. Jest drzewem egzotycznym, szczególnie jak na nasze polskie warunki. Pochodzi bowiem z Azji i Ameryki Północnej. Katalpa należy do rodziny bignoniowatych. Rodzina ta jest bardzo mała, gdyż wyróżnia się jedynie 11 gatunków katalpy.

Katalpa do drzewo ozdobne. Cechuje go przede wszystkim ogromna i imponująca korona. Warto wiedzieć, że może się ona rozrastać nawet do 10 metrów szerokości. Jest gęsta, a tworzą ją sporych rozmiarów liście. Są one sercowate i niekiedy osiągają długość nawet 30 centymetrów.

Są zielone, jednak zdarza się, że u niektórych gatunków mogą być nakrapiane albo żółte. Drzewo zrzuca liście na zimę i dosłownie wszystkie na raz. Przez całą wegetację zaś, drzewo jest nimi bardzo gęsto pokryte. To sprawia, że drzewo daje nam w ogrodzie zacieniony zakątek do odpoczynku. Szczególnie w bardzo upalne dni.

Katalpa posiada również egzotyczni wyglądające kwiaty, również sporych rozmiarów. Oprócz tego, są jeszcze owoce – te ozdabiają roślinę przez niemal cały rok. Przypominają strąki naszej polskiej fasoli. ciekawym jest fakt, że katalpa właśnie przez to często nazywana jest drzewem fasolowym.

Owoce przybierają kształt torebek z nasionami w środku. Są długie i wąskie. Mogą urosnąć nawet do 40 centymetrów długości. Owoce katalpy pojawiają się jesienią i utrzymują się na drzewie aż do końcówki wiosny. Można więc przyglądać się im przez naprawdę wiele miesięcy. Kwiaty katalpy przypominają nieco storczyki.

Białe kwiaty i zielone liście katalpy
Źródło: Pixabay

Odmiany katalpy

Dotychczas naukowcy potwierdzili istnienie około 11 odmian tej rośliny. Występują one głównie w swoim naturalnym środowisku, jakim jest Azja i Ameryka. W warunkach polskich uprawia się jedynie niższe odmiany katalpy. Przyjęła się głównie uprawa odmiany, która nie zawiązuje kwiatów. Inne odmiany tej rośliny to:

  • Catalpa Aurea. Z wiekiem nabiera coraz bardziej zaokrąglonych kształtów, co skutkuje tym, że może poszczycić się owalną, gęstą koroną. Ta odmiana osiąga do 5 metrów wysokości, a młode liście przybierają barwę żółtą lub złotawą, aby ostatecznie stać się zielone. Kwiaty są białe.
  • Surmia Nana. Ta odmiana rośnie naprawdę bardzo powoli. Ma niską, ale dosyć gęstą koronę, dorasta ona nawet do pięciu metrów średnicy. Liście tego drzewa przybierają kolor zielony i mają sercowaty kształt. Warto wspomnieć o tym, że ta odmiana nie posiada kwiatów.
  • Catalpa Ovata. Ta odmiana cechuje się głównie mniejszymi kwiatami, które kwitną za to w znacznie większych kwiatostanach od poprzedników. Są one zazwyczaj w różnych odcieniach żółci a w środku mają fioletowe kropki, albo tak zwane cętki. Odmiana ta może urosnąć do 15 metrów wysokości.

Sadzenie i uprawa

Jeśli chodzi o nasze polskie warunki to sadzenie katalpy powinno odbywać się w miejscu zacisznym, ale słonecznym. Gdy w naszym ogrodzie takiego nie ma, powinniśmy nastawić się na to, że katalpa źle zniesie zimę i będzie po prostu przymarzać.

Sadzić można ją pojedynczo albo w grupie. Ciekawym jest fakt, że drzewo odporne jest na zanieczyszczenia powietrza, dlatego można sadzić ją nawet w większych miastach. I zupełnie nie straci ona tam na swoim wyglądzie. Roślina rzuca spory obszar cienia obok siebie. Z tego powodu raczej nie wskazane jest sadzenie pod nią innych roślin. Z prostego powodu. Mogą mieć zbyt mały dostęp do słońca i nie rozwijać się prawidłowo.

Katalpa najlepiej rozwija się na żyznym i przepuszczalnym podłożu, które dodatkowo jest raczej suche i ma zasadowy bądź obojętny odczyn. Warto wiedzieć, że może się ona nie przyjąć na glebach ciężkich i mokrych glebach. Przy odpowiednich warunkach katalpa rośnie dosyć szybko i błyskawicznie rozwija silny system korzeniowy. Nie jest więc rośliną, którą łatwo się przesadza.

Zielone liście katalpy na tle niebieskiego nieba
Źródło: Pixabay

Pielęgnacja

Najważniejszą sprawą jest to, że katalpy źle znoszą przesuszanie, ale również zastoje wody. Te skrajności szczególnie dotyczą młodych roślin. Drzewa powinno się więc regularnie podlewać, ale nie przelewać. Robimy to głównie wtedy, gdy nie ma wokół nich zastojów wody, albo panują duże upały.

Wiosną warto zasilać katalpy kompostem albo nawozem wieloskładnikowym. Nie można jednak robić tego w lecie. Szybki rozwój młodych odnóż bowiem sprawia, że zazwyczaj nie drewnieją one przed zimą. To sprawia zaś, że szczególnie narażone są na przemarzanie.

Katalpy nie trzeba specjalnie przycinać jednak można to robić, żeby odpowiednio uformować koronę. Zimą młode drzewo wymaga osłonięcia od chłodu i wiatru.

One thought on “Katapla, czyli egotyczne drzewo do ogrodu – jak uprawiać je w Polsce

  1. Dorota says:

    Super jest ten wasz portal. Myślę, że będę tutaj częściej wracać. Uwielbiam rośliny i mam ich sporo 🙂 Pozdrawiam i życzę dobrego dnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.