Jak wyrównać trawnik – poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Królik z kwiatkiem w pysku na niskiej zielonej trawie

Doły w przydomowym trawniku zdarzają się często i niestety nie wyglądają efektownie. Mogą wskazywać gościom zaniedbania w prowadzeniu ogrodu. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, tak samo jak metod, dzięki którym trawnik możemy wyrównać. Nie jest to wcale takie trudne. Jeśli zrobimy to odpowiednio będziemy mogli cieszyć się pięknym i równiutkim trawnikiem. Jak więc wyrównać przydomowy trawnik? O czyn należy pamiętać? Sprawdź nasze sposoby. serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Co powoduje deformacje trawnika

Deformację trawnika najczęściej powodują po prostu doły. Te są zazwyczaj rezultatem zaniedbań w pielęgnacji, zabawy psów czy niestarannego przygotowania gruntu jeszcze przed posianiem trawy. Przyczyną mogą być także ziemne czy zakopane przed laty śmieci. Tak niestety również się zdarza. Czasami w trawniku powstają również nieestetyczne miejsca, gdzie trawa obsycha. W takim wypadku trawnik również należy wyrównać, aby był zielony w każdym miejscu. Jak więc wyrównać trawnik? Oto nasze sposoby.

Czarne kretowisko na niskiej zielonej trawie
Źródło: Pixabay

Zadbaj o podłoże jeszcze przed posianiem trawy

Gdy zadbamy o odpowiednie podłoże jeszcze przed założenie trawnika to wysoce prawdopodobne jest, że nie będzie on nierówny. Jak więc zrobić to we właściwy sposób?

  • Przygotuj odpowiednią glebę. Właściwa gleba pod trawnik posiada pH 5,5 – 6,5. Nie może być zbyt kwaśna. Ziemię gliniastą warto rozluźnić torfem, żwirem frakcjonowanym lub piaskiem. Tą piaszczystą dobrze jest wzbogacić kompostem, próchnicą albo ewentualnie jasnym torfem. W miejscach bardzo nasłonecznionych do ziemi dobrze jest dodać hydrożelu.
  • Gdy trawnik zakładany jest na podmokłym terenie, należy podłoże odwodnić. Gdy tego nie zrobimy, po każdym większym deszczu, będą tworzyć się kałuże a trawa narażona będzie na choroby. Gdy zrobimy już drenaż ziemię warto jest wzbogacić o niezbędne składniki pokarmowe. Nawozy rozsypujemy po całym terenie i mieszkamy z ziemią. Aby grunt się uleżał i ubił trzeba odczekać około dwóch tygodni. W tym czasie oczekiwania usuwamy pojawiające się chwasty.
  • Wyrównujemy ziemię pod trawnik. Małe trawniki możemy ubijać stopami. Przy tych większych obszarach przyda się wałowanie przy pomocy tak zwanego walca ogrodowego. Dobrze wyposażyć się w taki o wadze 90 kilogramów. Po ubiciu cały teren grabimy i ponownie ubijamy.
  • Usuwamy kretowiska. Aby w przyszłości uniknąć nieestetycznych kopczyków warto jest rozłożyć siatkę przeciw gryzoniom. Powinna być ona wkopana na głębokość około dziesięciu centymetrów.
  • Teraz wystarczy już tylko wysiać trawę.

Likwidowanie kolein

Wystarczy raz przejechać samochodem po trawniku aby pojawiły się trudne do pozbycia koleiny. Ziemia pod nimi będzie ubita więc przed naprawą dobrze jest odpowiednio przygotować teren. Warto w takim przypadku przeprowadzić tak zwaną aerację i wertykulację gruntu. Gdy problem występuje jedynie w niektórych miejscach to po tych zabiegach możemy wyrównać teren i wysiać trawę. Gdy problem dotyczy całego trawnika to jedynym sposobem na naprawę, jest założenie nowego.

Piaskowanie

Innym działaniem na podobny problem jest piaskowanie trawnika. Sprawdza się przy niedużych nierównościach. Wystarczy pokryć murawę cienką warstwą piasku z kompostem albo torfem. Taką mieszanką nie tylko zapanujemy nad nierównościami naszego przydomowego trawnika, ale również poprawimy strukturę podłoża.

Gdy trawnik nie jest duży łatwo możemy zrobić to samo. Przy większym dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalistów. Odpowiednia firma zrobi to równomiernie i dokładnie.

Wyrównywanie zagłębień

Niekiedy zdarza się, szczególnie przy dużych wgłębieniach i nierównościach, że samo piaskowanie nie wystarczy. Gdy pojawiają się nieestetyczne muliste ślady po opadach deszczu i tworzą się kałuże, nie czekaj. Wypróbuj nieco trudniejszy sposób, który z pewnością przyniesie oczekiwane efekty.

Wytnij prostokątny pas darni z zagłębienia. Nierówność czy dół wypełnij ziemią do właściwego poziomu. Całość dokładnie ubijamy i polewamy wodą. Na takim podłożu rozwijamy pas, który wcześniej wycięliśmy. Później również dokładnie ubijamy teren i podlewamy trawnik.

Nierówny kolor na trawniku

Czasem nierówności trawnika mogą dotyczyć również jego koloru. Nieestetyczne żółte, a nawet brązowe plamy, zazwyczaj dotyczą niewłaściwego nawożenia, albo zupełnego jego braku. Często też są wynikiem choroby czy zaniedbań w pielęgnacji. W takich przypadkach dobrze jest dokładnie poznać przyczynę problemu. Jeśli chodzi o złą pielęgnację, warto zacząć stosować odpowiednie nawozy. Gdy przyczyną jest choroba, doradźmy się w sklepie ogrodniczym o odpowiedni preparat. Po takich działaniach trawnik powinien sam wrócić do właściwego zielonego koloru.

Sroka stojąca na żółtej wyschniętej trawie
Źródło: Pixabay

Trawa samo zagęszczająca

Taką trawę dostać możemy praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Jej głównymi zaletami są:

  • efekt takiej samy jest widać zdecydowanie szybciej, niż trawy zwykłej,
  • nowy trawnik jest bardziej gęsty i odporny na różne niekorzystne warunki,
  • z czasem coraz bardziej trawnik się zagęszcza.

One thought on “Jak wyrównać trawnik – poznaj kilka sprawdzonych sposobów

  1. heniek says:

    Ostatnio miałem ten problem na dość małym kawałku, więc wyrównałem i od nowa zasiałem trawkę. Czekam aż wyrośnie. Dobrego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.