Drzewo kasztanowca – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Zielone liście drzewa kasztanowego na tle innych drzew

Kasztan, z którym mamy do czynienia w niemal każdym parku to tak zwany kasztan pospolity. Często nazywa się go również kasztanowcem zwyczajnym. Choć na świecie wyróżnia się nawet kilkanaście odmian tej rośliny, to w naszym kraju spotykany jest głównie ten. Kasztany nie są zbyt wymagające. Co więcej, mogą upiększać nie tylko zielone skwery, ale również ogrody prywatne.

Co więc warto wiedzieć o drzewie kasztanowca? Jakie jego rodzaje wyróżniamy? Jakie są jego charakterystyczne cechy? Jakie właściwości i zastosowanie ma to drzewo? Na wszystkie te pytania i wiele innych odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszych artykułem.

Kasztanowiec zwyczajny – ogólna charakterystyka

Na początek warto wspomnieć o tym, że kasztanowiec dotarł do naszego kraju z Półwyspu Bałkańskiego. Oczywiście występuje również w innych częściach świata. Głównie jednak na terenach Azji i Ameryki Północnej. Drzewo to może występować zarówno jako bardzo wysoka roślina, jak i ozdobny krzew. Gatunek może osiągać wysokość nawet 40 metrów.

Kasztanowiec charakteryzuje się bardzo szerokim i grubym pniem oraz rozłożystą koroną. Ma również nieregularne gałęzie, które w przypadku starszych drzew zwisają aż do ziemi. Liście swoim kształtem mogą przypominać dłoń. Każdy złożony jest z około siedmiu listków o długości nie więcej niż 25 centymetrów. Cechą wyróżniającą ich brzeg jest to, że są one piłkowane.

Kasztany żyją nawet 200 lat. Najstarszy okaz w naszym kraju to „Benedykt” w Lublina, który ma już 155 lat. Rekordzistą w tym temacie jest jest kasztanowiec z Anglii. Ma on zresztą aż 38 metrów wysokości. Warto wiedzieć, że w naturalnych warunkach górskich kasztanowce są zwykle dużo mniej imponujące. Często przypominają po prostu krzak.

Istotny jest fakt, że już ponad 10 lat kasztanowce to gatunek poważnie zagrożony przez jeden z rodzajów motyli. Żerowanie tych owadów sprawia, że drzewa kwitną także jesienią, co jest dla nich wielkim obciążeniem i wysiłkiem. To z kolei naraża kasztanowce na osłabienie a w efekcie przemarznięcie.  Powołano nawet Narodowy Program Ochrony Kasztanowców.

Ciekawą informacją może być też taka, że kasztanowce to nie to samo co kasztany. Te drugie nie rosną w naszym kraju, gdyż jest tutaj dla nich zbyt zimno.

Wielkie zielone drzewo kasztanowca rosnące w centrum ogrodu wśród innych drzew
Źródło: Pixabay

Gatunki kasztanowca

Do najbardziej popularnych gatunków kasztanowców, oprócz pospolitego,  należą:

  • Kasztanowiec krwisty. Inaczej nazywany kasztanowcem pawia. Pochodzi z Ameryki Północnej i krzyżuje się z kasztanowcem zwyczajnym. Wówczas tworzy mieszańca – kasztanowca czerwonego. Ma on gładkie owoce i tak samo gładki pień. Wyróżniają go również duże liście, dlatego sadzony jest jako roślina ozdobna. Jest zdecydowanie ciepłolubny i rzadko spotkać go można w naszym kraju.
  • Kasztanowiec czerwony. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jest mieszańcem dwóch gatunków. Powstał prawdopodobnie w Niemczech początkiem XX wieku. Jest zdecydowanie mniejszy od zwyczajnego, ma czerwone kwiaty i owoce praktycznie bez kolców. Świetnie wygląda w parkach i na zielonych skwerach.
  • Kasztanowiec drobnokwiatowy. Ten rodzaj należy do rodzin mydleńcowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Cechuje go nieco krzaczasty pokrój. Nie ma zbyt wielu owoców. Kwitnie od lipca do sierpnia.

Uprawa i pielęgnacja

Kasztanowiec najlepiej rozwija się w warunkach słonecznych, ale dobrze znosi również częściowe zacienienie. Jeśli chodzi o gleby, to dobrze, gdyby rósł na żyznych, przepuszczalnych i bogatych w składniki pokarmowe. Wówczas rozwija się najbardziej optymalnie. Jest też wtedy odporny na różnego rodzaju choroby czy szkodniki. Kasztanowiec zwyczajny jest mrozoodporny. Młode drzewka jednak powinno się osłaniać na zimę Jego zaletą jest to, że właściwie bardzo dobrze znosi się w zanieczyszczonym powietrzu.

W czasie dużych susz roślinę dobrze jest regularnie podlewać. Kasztanowiec źle znosi brak wody. Rozmnaża się go przez wysiew nasion albo szczepienie. Do ogródka najlepiej jest kupić już gotowe sadzonki. Problem w uprawie przydomowej może stanowić motyl szrotówek kasztanowcowiaczek. Należy więc profilaktycznie prowadzić ochronę, aby zapobiec tego typu zagrożeń.

Zastosowanie

Drzewo zazwyczaj spotkać można w dużych parkach i na zielonych skwerach. Głównie z powodu swoich sporych rozmiarów. Kasztanowiec może rosnąć zarówno w pojedynkę, jak i w grupie, tworząc na przykład szpaler. Drzewo daje dużo cienia, więc nie warto sadzić pod nim dodatkowych roślin.

Kasztanowiec zwyczajny odgrywa ważną rolę ekologiczną. Daje bowiem pożywienie leśnym ssakom, chociażby sarnom. Należy jednak pamiętać, ze dla człowieka owoce kasztanowca są zupełnie niejadalne.

Kasztanowiec ma również zastosowanie w ziołolecznictwie. Pozyskuje się z niego tak zwaną escynę oraz eskulinę. Niegdyś nalewka z kwiatów kasztanowca stanowiła pewnego rodzaju afrodyzjak.

Krajobraz wsi wieczorową porą z dużym zielonym drzewem kasztanowca
Źródło: Pixabay

Ciekawostka

Ciekawą informację może stanowić fakt, że kasztanowiec zwyczajny przywędrował do Europy w XVII wieku. Stało się to podczas ekspansji tureckiej. Wówczas nazywany był, zresztą mylnie, kasztanem. Z tego powodu do dzisiaj dochodzi do częstych pomyłek.

One thought on “Drzewo kasztanowca – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.