Kaktus wielkanocny – czy zawsze kwitnie na Wielkanoc i jak go pielęgnować

Kaktus wielkanocny to z pewnością oryginalna i egzotyczna roślina. Przyciąga uwagę nie tylko swoich fascynatów. Również ci, którzy nie interesują się ogrodnictwem często zwracają na nią uwagę. Nazwa kaktusa wielkanocnego nawiązuje do pory roku, w jakim kwitnie. Czy jednak zawsze wypada to w Wielkanoc? Czym jest kaktus wielkanocny? Kiedy kwitnie? I co jeszcze warto o nim wiedzieć? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Kaktus wielkanocny – ogólna charakterystyka

Kaktus wielkanocny należy oczywiście do rodziny kaktusowatych. Nie pochodzi jednak,jak wielu mogłoby się wydawać, z terenów pustynnych. Naturalnym środowiskiem jego życia je brazylijska dżungla. Z tego też powodu kaktus ten ma oryginalny wygląd i szczególne wymagania dotyczące pielęgnacji.

Kaktus wielkanocny jest rośliną ozdobną. Cechuje się mięsistymi członami, które rosną jeden na drugim. Razem tworzą swoisty łańcuch, osiągający długość około 45 centymetrów. Warto wiedzieć, że nie mają one koców ani żadnych cierni. Przed okresem kwitnienia liście kaktusa ułożone są strzeliście do góry. W okresie kwitnienia opadają na boki pod ciężarem kwiatów. Na końcu każdego pędu wyrastają pąki, ostro zakończone. Rosną zazwyczaj w parach i cudownie odznaczają się na tle ciemnych liści.

Z tych pędów rozwijają się kwiaty, przypominające lejek. Składają się z dwóch albo trzech warstw, podłużnych płatków.

Kiedy kwitnie kaktus wielkanocny

Kaktus wielkanocny kwitnie od początku marca do końca kwietnia na przeróżne kolory. Zazwyczaj jednak spotyka się tego typu kaktusy w kolorze różowym albo białym. Płatki tych kwiatów mają bardzo intensywny kolor. Nie da się więc przejść obok nich obojętnie. Kaktus wielkanocny pięknie komponuje się z innymi roślinami cebulowymi, które kwitną w okresie wiosennym. Mogą to być na przykład hiacynty, tulipany czy nawet narcyzy. Widzimy więc, że kaktus wielkanocny, mimo swojej nazwy, nie zawsze kwitnie na Wielkanoc. Zawsze jednak w marcu albo kwietniu.

Warto wiedzieć, że gdy najwcześniej rozwinięte kwiaty opadną, to potrzeba czasu aby zakwitły nowe. Kwitnienie trwa zazwyczaj około dwóch miesięcy. Po takim wysiłku roślina niejako odpoczywa kilka tygodni. W lecie rozwijają się nowe człony. Wtedy roślina znów odpoczywa, aż do przedwiośnia. Tak wygląda jej roczny cykl rozwojowy.

Białe kwiaty kaktusa wielanocnego na ciemnym tle
Źródło: Pixabay

Kaktus wielkanocny w warunkach domowych

Roślinę z powodzeniem można uprawiać jako doniczkową w warunkach domowych. Jednak jego pochodzenie sprawia, że ma raczej wysokie wymagania pielęgnacyjne. Należy mu bowiem zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. To zazwyczaj nie jest łatwym zadaniem, którego często boimy się podejmować. Jednak oczywiście kaktusa wielkanocnego można hodować w doniczce w warunkach domowych.

Kaktus wielkanocny – pielęgnacja

  • Stanowisko. Kaktus wielkanocny wymaga ciepłego i jasnego stanowiska. Dobrze, aby rósł w temperaturze około 22 stopni Celsjusza. Powinien być jednak nieco osłonięty przed bezpośrednim słońcem. W lecie śmiało można wystawiać go na balkon, ale zdecydowanie lepiej czuje się w mieszkaniu. Nawet w warunkach letnich. Nie powinien być narażany na chłodny wiatr i wahania temperatury.
  • Podlewanie. Ziemia w doniczce kaktusa wielkanocnego nie powinna przesychać. Wówczas jego pędy dość szybko zaczynają więdnąć. Jednak warto pamiętać o tym, że podłoże nie może być także całkowicie mokre. Wtedy z kolei roślina bardzo gnije.
  • Wilgotność powietrza. Warto pamiętać, że kaktus wielkanocny nie lubi bardzo suchego powietrza. W pobliżu jego stanowiska można więc ustawić nawilżacz powietrza. Innym sposobem na zapewnienie mu wilgotności jest ustawienie doniczki na wilgotnych kulkach keramzytu.
  • Nawożenie. W okresie jego wegetacji, czyli kiedy nie kwitnie, kaktusa można również zasilać. Jednak roślina jest tak zwanych epifitem. Nie ma więc bardzo dużych wymagań w tym zakresie. Preferuje raczej słabsze nawozy, specjalnie przeznaczone dla kaktusów.

Co zrobić aby domowy kaktus zakwitł?

Nieraz zdarza się, że mimo wielu starań, domowy kaktus wielkanocny nie chce kwitnąć wiosną. Taka sytuacja może zaistnień w momencie, gdy kaktus nie przechodzi w stan spoczynku. To należy zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej jest umieścić roślinę w bardzo jasnym pomieszczeniu na około 6 tygodni między listopadem a styczniem. Temperatura w tym pomieszczeniu powinna wynosić około 13 stopni Celsjusza. W tym czasie nie nawozimy kaktusa, ale bardzo regularnie go podlewamy małą ilością wody.

Po tych tygodniach a końcach pędów powinny tworzyć się pąki kwiatów. Wówczas szybko przenosimy roślinę w miejsce o wyższej i stałej temperaturze. Zwiększamy również liczbę podlewań i wznawiamy delikatne nawożenie. Od tego czasu, aż do listopada nie zmieniamy stanowiska kaktusa wielkanocnego. Gdy przekwitnie, usuwamy kwiaty i odpowiednio pielęgnujemy do kolejnego okresu spoczynku.

Wartym uwagi jest fakt, że okres kwitnienia można modyfikować. Wystarczy, że wstawimy roślinę w nieco chłodniejsze miejsce wcześniej albo później, niż robimy to zazwyczaj. Tym sposobem będziemy mogli cieszyć się kwiatami od marca, albo od maja.

One thought on “Kaktus wielkanocny – czy zawsze kwitnie na Wielkanoc i jak go pielęgnować

  1. monia kowalska says:

    Nie znałam takiej rośliny a wygląda na bardzo ciekawą. Z pewnością poszukam w sklepie ogrodniczym. Pozdrawiam wszystkich czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.