Biedronka azjatycka – jak odróżnić ją od biedronki polskiej

Biedronka azjatycka na żółtym kwiatku

Biedronkę azjatycką zdecydowanie należy zwalczać, gdyż jest po prostu szkodnikiem. Czasem jednak przypomina nam ona biedronkę polską i wówczas aż chce się wypuścić ją na wolność. To jednak duży błąd. Jak wygląda biedronka azjatycka? W jaki sposób odróżnić ją od polskiej? Dlaczego należy ją zwalczać? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Biedronka azjatycka – charakterystyka

Naturalnym środowiskiem życia dla biedronki azjatyckiej jest wschodnia część Azji. Jednak początkiem XX wieku przetransportowano ją do Stanów Zjednoczonych, aby walczyła z występującymi tam mszycami i innymi szkodnikami. Okazało się wówczas, że rzeczywiście potrafi zwalczać mszyce, lecz jest również szkodnikiem bardzo agresywnym. Dziesiątkowała bowiem również te pożyteczne stworzenia i owady. Bardzo szybko się rozmnażała i w zawrotnym tempie rozprzestrzeniła się na innych kontynentach. Sytuacja wymknęła się spod kontroli i nie sposób było już tego zatrzymać.

W Europie biedronka azjatycka pojawiła się w drugiej połowie XX wieku. Ciekawy jest fakt, że w Polsce stosunkowo niedawno, bo w 2006 roku. Problemem jest to, że biedronka ta nie ma żadnych naturalnych wrogów, które występują w przyrodzie. Natomiast stosowanie specjalnych oprysków i preparatów niszczy również biedronki polskie.

Biedronki azjatyckie rywalizują z naszymi. Są niestety bardziej agresywne i często wygrywają. Biedronka azjatycka najczęściej jest żółta albo pomarańczowa i ma czarne kropki. Ciekawy jest fakt, że ilość tych kropek nie jest stała, ponieważ, biedronka może zmieniać ich ilość. Często przenikają do mieszkać w dość dużych ilościach i gryzą ludzi, wywołując na skórze alergię.

Żółta biedronka azjatycja na zielonej łodydze
Źródło: Pixabay

Czym biedronka azjatycka różni się od biedronki polskiej

Jest kilka cech, które odróżniają pożyteczne biedronki polskie, od agresywnych biedronek azjatyckich. Warto mieć je na uwadze podczas działań mających na celu niszczenie tych azjatyckich i ochrony polskich.

Biedronka azjatycka

  • ma kolor czerwony, pomarańczowy, żółty, czarny albo kremowy,
  • ten typ biedronki może w ogóle nie mieć kropek, albo mieć ich nawet dwadzieścia,
  • kolory kropek mogą przyjmować barwy: czarną, białą, czerwoną albo żółtą,
  • kropki tych biedronek mają zazwyczaj nieregularne brzegi,
  • przedplecze biedronki azjatyckiej jest czarne i ma biały wzór, kształtem przypominający literę M. Niekiedy przedplecze jest białe z takim samym czarnym wzorem,
  • maja wypukły i okrągły kształt ciała,
  • głowa jest biała z czarnym wzorem, ale zupełnie odwrotnie – czarna, z białym wzorem.

Biedronka polska

  • występuje jedynie w czerwonym kolorze,
  • ma zawsze dokładnie siedem czarnych kropek, które są okrągłe z regularnymi brzegami,
  • jej przedplecze jest czarne, a w dolnych rogach znajdują się dwie białe plamki,
  • ma bardziej płaskie ciało niż biedronka azjatycka,
  • głowa jest czarna i ma dwie białe kropeczki przy oczach.

Dlaczego należy zwalczać biedronkę azjatycką

Na początek warto zaznaczyć, że biedronki azjatyckie są bardzo agresywne. Zdecydowanie agresywniejsze od naszych rodzimych – polskich. Z naszymi biedronkami konkurują i pokarm, ponieważ żywią się tym samym. Dodatkowo azjatyckie często zjadają larwy biedronek polskich.

Biedronki azjatyckie bardzo często żerują na owocach. Korzystają z różnego rodzaju uszkodzeń, które zrobiły na przykład ptaki, albo same uszkadzają mocno dojrzałe owoce. Warto wiedzieć, że najczęściej można je spotkać na owocach winorośli i wewnątrz winogron. Warto więc zachować szczególną ostrożność podczas spożywania winogron.

Biedronki azjatyckie gryzą ludzi, w przeciwieństwie do biedronek polskich. Owady te przenoszą się do naszych mieszkań i domów, szukając miejsca, aby przetrwać zimę. Przez to ludzie są bardzo narażeni na ukąszenia z ich udziałem. Warto mieć na uwadze, że te ukąszenia są szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych i z alergią. Badania pokazują, że około 10 procent ludności może mieć niepożądane reakcje po ukąszeniu przez biedronkę azjatycką. Zazwyczaj są to reakcje w postaci pokrzywki, nieżytu nosa czy zapalenia spojówek.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zwierząt. Ukąszenia biedronek azjatyckich również mogą być dla nich groźne i powodować tak zwany obrzęk anafilaktyczny. Szczególnie w przypadku psów czy kotów. To może z kolei prowadzić do opuchnięcia języka, a w konsekwencji do uduszenia się.

Pomarańczowa biedronka azjatycka na zielonym liściu
Źródło: Pixabay

Zwalczanie

W Polsce nie zaleca się walki z tymi szkodnikami przy pomocy środków chemicznych. To powoduje wyniszczanie również i naszych polskich biedronek. Te z kolei są bardzo pożyteczne. Najłatwiejszym sposobem na pozbywanie się biedronek azjatyckich, które żerują w naszych domach, jest wciągnięcie ich do odkurzacza. Wtedy należy szybko pozbyć się wypełnionego worka.

W przypadku ogrodu można skorzystać z różnych odstraszaczy. Należy wówczas posadzić na przykład miętę pieprzową.  Biedronki azjatyckie można przepędzać także cytrusowymi olejkami eterycznymi. Warto wiedzieć, że biedronki te zazwyczaj nie żerują na kwaśnych owocach.

One thought on “Biedronka azjatycka – jak odróżnić ją od biedronki polskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.