Kamelia japońska – odmiany, uprawa, pielęgnacja

Jasno-różowy kwiat kamelii japońskiej na ciemnym tle

Kamelie kwitną wczesną wiosną, dzięki temu już od marca wzbogacają ogród. Ma piękne i eleganckie kwiaty, które pasują do dosłownie każdego typu ogródka. Każdy powinien się nimi zainteresować i rozważyć posadzenie w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja kamelii japońskiej z pewnością nie należy do najtrudniejszych.

Jak wygląda kamelia japońska? Jakie są jej odmiany? Jak powinna przebiegać uprawa i pielęgnacja w jej przypadku? I co jeszcze warto o niej wiedzieć? Na wszystkie te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Kamelia japońska – ogólna charakterystyka

Kamelia japońska jest rośliną o pięknych i dużych kwiatach. To jej główna cecha rozpoznawcza. Zaliczana jest do zimozielonych krzewów ozdobnych, które rosną w naszych ogródkach. Skąd pochodzi? Jak sama jej nazwa wskazuje – z rejonów Japonii. Jej naturalnym środowiskiem do życia są również północne tereny Chin o Korei. Tam rośnie głównie w środowisku leśnym, a dokładnie w runie leśnym.

Kamelia japońska najczęściej uprawiana jest w warunkach domowych. Osiąga nie więcej niż metr wysokości, choć oczywiście niekiedy zdarzają się wyższe. Największą jej ozdobą pięknie prezentujące się kwiaty. Różnią się one od siebie kształtem i kolorem w zależności od odmiany.

Zimą albo wiosną można spotkać kwiaty pojedyncze. Zazwyczaj pełne albo półpełne o różnych kolorach. Kwiat kamelii składa się z licznych płatków. Swoim układem niekiedy mogą przypominać różę albo hibiskusa. Ciekawym jest fakt, że kwiaty kamelii japońskiej w ogóle nie pachną. Są jednak odmiany  bardzo delikatnej woni, ale zdarza się to stosunkowo rzadko.

Biały kwiat kamelii japonskiej na czarnym tle
Źródło: Pixabay

Odmiany kamelii japońskiej

Istnieje naprawdę sporo odmian kamelii japońskiej. Te najbardziej popularne to:

  • Alba Plena. Jej kwiaty w swoim pełnym rozkwicie przybierają białą barwę z ledwie widocznymi żółtymi pręcikami. Niekiedy swoim wyglądem mogą mylić się z niektórymi odmianami róż.
  • Berenice Boddy. Ta odmiana ma różowe kwiaty a ich żółte pręciki wystają poza nie. Swoim wyglądem przypominają nieco hibiskusa – inny ogrodowy kwiat.
  • Cinderella. Ta roślina ma również różowe wiaty z długimi pręcikami w kolorze żółtym. Mają bardzo ciekawy układ żyłek – w nieco ciemniejszym odcieniu. Kwiaty swoim wyglądem również przypominają kwiaty hibiskusa.
  • Lady Cambell. To jedna z nielicznych odmian kamelii japońskiej, które posiadają ledwo wyczuwalny zapach. Jest ona bardzo delikatny i subtelny. Kwiaty z kolei nieco przypominają begonie. Mają bardzo słabo widoczne żółte pręciki.
  • Profesor Charles S. Sargent. Ta nietypowa nazwa to jedna z głównych cech charakterystycznych rośliny. Oprócz tego mają czerwone kwiaty i subtelne falbanki na płatkach. Mogą swoim wyglądem przypominać begonie.

Uprawa kamelii japońskiej

Roślina ta idealnie nadaje się do przydomowych ogrodów. Zazwyczaj jednak nie sadzi się jej wprost do gruntu. Krzew przeważnie pozostawia się w donicy. Oczywiście trzeba też wybrać dla niej najbardziej optymalne miejsce, aby miała jak najlepsze warunki rozwoju.

Najlepszym dla niej miejscem będzie więc półcień. Kamelia japońska pięknie rośnie na przykład pod drzewami czy przy żywopłocie. Tym sposobem zyskuje idealną ochronę przed bezpośrednim słońcem i wiatrem.

Warto pamiętać, że kamelia japońska nie przetrwa temperatur niższych niż – 5 stopni Celsjusza. Dlatego całoroczna uprawa w gruncie jest sporym ryzykiem. Może się udać jedynie w ciepłych regionach. W naszych warunkach, przed zimą, podłoże wokół krzewu dobrze jest obłożyć dość grubą warstwą kory. Roślinę można również otulić specjalną włókniną.

Warto pamiętać, że młode rośliny są bardzo delikatne i subtelne. Z tego też względu łatwiej i szybciej przemarzają. Gdy chcemy cieszyć się kamelią w ogrodzie przez cały rok warto posadzić nieco starsze egzemplarze. Najlepiej takie, które mają co najmniej cztery lata. Można również poszukać odmian, które kwitną o innej porze roku niż zima i bardzo wczesna wiosna. Wówczas istnieją większe szanse na doczekanie kwiatów.

Zielony krzew kamelii japońskiej z różowymi kwiatami
Źródło: Pixabay

Pielęgnacja kamelii japońskiej

Na początku warto wspomnieć, że kamelie japońskie nie mają bardzo wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych. Trzeba jednak pamiętać, żeby zasilać je w składniki odżywcze. Najlepiej jest robić to od początku maja do polowy lipca. Korzystamy ze specjalnego nawozu. Można również użyć tych dedykowanych różanecznikom. Pamiętajmy, że kamelię japońską trzeba nawozić wyłącznie na wilgotną glebę. Po całym tym procesie obficie roślinę podlewamy.

Kamelia japońska potrzebuje również regularnego i równomiernego nawilżania podłoża. To bardzo ważne przede wszystkim od wiosny do jesieni. Wówczas ziemia jest najbardziej sucha. Gdy o tą wilgotność nie zadbamy roślina będzie gubić pąki. Najlepiej jest podlewać ja raz w tygodniu sporą ilością wody. Zimą roślinę okrywamy albo dajemy ściółkę.

Roślina nie lubi ciepłego powietrza i częstych zmian. Najlepiej rozwija się w jednym stałym miejscu w domu. W domu trzymamy ją z daleka od kaloryfera czy klimatyzatora. Te urządzenia mogą jej bardzo zaszkodzić.

One thought on “Kamelia japońska – odmiany, uprawa, pielęgnacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.